Podobno każdy ma swój kawałek cienia

Przypomnij sobie jeden z tych słonecznych, letnich dni, kiedy blask słońca oślepiał oczy. Przypomnij sobie spacer o brzasku lub drogę powrotną z pracy. Idziesz krok za krokiem, za sobą masz promienie słońca, a przed sobą… Cień.

Swój własny i prywatny kawałek cienia

Grzegorz Turnau śpiewa „podobno każdy ma swój kawałek cienia”, i za chwilę dodaje „brak cienia jest dowodem nieistnienia”. Jesteś człowiekiem, który nie potrafi przepuszczać przez siebie promieni słonecznych. Zatrzymujesz je, obrysowując wyraźnie kontur ciała na powierzchni ziemi.

 

Być może podobnie jest z Twoją duszą: mimo ogromnych chęci, nie jesteś jeszcze doskonały. Idealny. Nieustannie błyskotliwy, atrakcyjny, budzący podziw innych. Ciągle masz jakieś rysy, popełniasz błędy, wstydzisz się różnych słów i decyzji. Gdzie się nie ruszysz, Twój cień podąża za Tobą. Cień złożony z kompleksów, zahamowań, braków, słabości. Cień przypominający, że wciąż jesteś niedoskonały…

Co z tym denerwującym fantem zrobić?

Walczyć? Pokonywać swoje słabości? Stawiać sobie cele, wyzwania ponad siły? Być może, po wielu latach intensywnej pracy nad sobą, staniesz się lepszą wersją samego siebie.

🙂

Zanim to nastąpi, mam dla Ciebie propozycję. Zamiast walczyć ze swoim kawałkiem cienia i dobijać się byciem „niewystarczająco dobrym/ mądrym/ doskonałym/ religijnym/ pięknym/ atrakcyjnym/ męskim/ kobiecą…”, możesz oprzeć się na swojej niedoskonałości traktując ją jako dar. Możesz zacząć lepiej traktować samego siebie. Nauczyć się wyrozumiałości, akceptacji, radości z tego, kim jesteś teraz.

Możesz żyć pełniej: korzystając z całego bogactwa, jakim zostałeś obdarzony.

Możesz żyć pewniej: z większą odwagą sięgać po to, co dla Ciebie ważne.

Możesz żyć prawdziwiej: odkrywać jak wiele siły i nadziei płynie z bycia autentycznym w relacjach.

Możesz żyć w obfitości…

To jest też mój cień i moja droga

Niedawno pisałam o niezwykłym czasie poznawania siebie: „Pół roku dla serca”. Sama zgłębiałam ten mój cień i odkryłam, jak ważne jest danie sobie przyzwolenia na bycie niedoskonałym. A przede wszystkim na zaakceptowanie siebie z tym, co dobre i z tym, co słabe i nieidealne. 

Zapraszam więc na cykl spotkań warsztatowych „3xP: PEŁNIEJ, PEWNIEJ, PRAWDZIWIEJ”. Celem programu jest wspólne poszukiwanie obfitości, która często objawia się, gdy zaakceptujemy naszą niedoskonałość i porzucimy perfekcyjne dążenia. Przez 6 miesięcy będziemy zgłębiać jak żyć pełniej, pewniej i prawdziwiej, jak być bliżej bogactwa, które w naszych sercach złożył Bóg. Nauczymy się nieco inaczej budować relacje z innymi ludźmi, opierając je bardziej na prawdzie i głębi niż udawaniu, że wszystko jest okej. Gorąco wierzę, że ten czas współpracy Ducha i narzędzi psychologicznych przyniesie zmianę: że pojawi się w nas więcej radości, nadziei i szczęścia z bycia autentycznie sobą 🙂

Cień może jest nam potrzebny właśnie po to, by być w pełni ludzkim. Z tym, co we mnie piękne i z tym, co niedoskonałe. Za to z autentycznością …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.