Penuel

Penuel

Są miejsca…

Są miejsca na mapie, których nigdy nie odwiedziliśmy. Są też takie, które znamy na wylot: drogę z pracy do domu, ogródek u babci, zakamarki naszego pokoju. Wiemy, w której przepastnej szufladzie znaleźć skarpetkę do pary. Znamy skrytkę w kuchni będącą schowkiem na słodycze. Wiemy, gdzie w naszym mieście najtaniej zrobić zakupy, czy w jakim miejscu na targu sprzedają najlepsze pomidory.

A czy równie dobrze znamy własne serca? Czy twoje serce jest miejscem dobrze ci znanym, bezpiecznym schronieniem, źródłem siły na kolejny dzień?

Gdzie jest twoje serce?

Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia: Serce jest mieszkaniem, w którym jestem, gdzie przebywam. Jest naszym ukrytym centrum, nieuchwytnym dla naszego rozumu ani dla innych; jedynie Duch Boży może je zgłębić i poznać. Jest ono miejscem decyzji w głębi naszych wewnętrznych dążeń. Jest miejscem prawdy, w którym wybieramy życie lub śmierć. Jest miejscem spotkania, albowiem nasze życie, ukształtowane na obraz Boży, ma charakter relacyjny: serce jest miejscem przymierza (KKK 2563). Tradycja duchowa Kościoła mówi także o „sercu”, w biblijnym sensie „głębi jestestwa”, gdzie osoba opowiada się za Bogiem lub przeciw Niemu (KKK 368).

Celem warsztatów jest przybliżenie się do własnego serca, do doświadczenia w nim uzdrawiającej miłości Boga, a przez to lepsze poznanie własnej wartości i większą akceptację samego siebie.

Dlaczego Penuel?

Podczas warsztatów będziemy rozważać biblijną scenę walki Jakuba z aniołem (Rdz 32,25-33), podczas której otrzymał nowe imię – Izrael. Jakub nazwał to miejsce walki Penuel, co w języku hebrajskim oznacza „twarzą w twarz z Bogiem” i „zwrócenie się do Boga”. Te warsztaty to okazja, by odnaleźć własne Penuel – miejsce walki z Bogiem, spotkania się z Nim twarzą w twarz, miejsce otrzymania od Boga nowego imienia.

Czy te warsztaty są dla ciebie?

Te warsztaty będą dla ciebie pomocą, jeśli:

  • Żyjesz z dnia na dzień bez większego celu, rzadko używając takich słów jak „serce”, „marzenia”, „pasja”, „powołanie” czy „sens”
  • Nie wierzysz w siebie, masz niskie poczucie własnej wartości
  • Pragniesz doświadczyć bezwarunkowej miłości i zatrzymać ją na dłużej
  • Chcesz zacząć żyć według tego, do czego powołuje cię Bóg
  • Marzysz o życiu pełnią życia, bez ciężarów z przeszłości i lęku o to, co nadejdzie
  • Chcesz spotkać Boga Żywego, ale kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać

To już druga edycja warsztatów, które są eksperymentem: daję się kierować Duchowi Świętemu, który „wieje kędy chce”. On też mi podpowiada, że możesz zyskać wszystko, a stracić jedno: pozorny, święty spokój. Jest duża szansa, że poznasz lepiej siebie, że zbliżysz się chociaż odrobinę do Boga, że poznasz nowych ludzi, spojrzysz na rzeczywistość inaczej. A może doświadczysz przemiany serca i odkryjesz swoje nowe imię?

Po pierwszej edycji…

„Nauczyłam się, że nikt nie przeżyje za mnie mojego życia i że warto marzyć”

„Najcenniejsze było Słowo, które Bóg mówił do nas i które otwierało, a także wnikanie w siebie”

„Nauczyłem się nazywać to, co czuję i co się dzieje dokoła mnie”

„Te warsztaty wlały w moje serce nadzieję”

Na czym to polega?

Warsztaty obejmują sześć spotkań, podczas których będziemy rozważać historię walki Jakuba z aniołem odnosząc ja do własnego życia. Każde z nich ma swój temat przewodni i obejmuje lepsze poznanie swoich mocnych i słabych stron, odkrywanie swoich pragnień i powołania, przyjrzenie się przekonaniom o Bogu i świecie, a także szukanie odpowiedzi na pytanie o swoje imię i imię nadawane przez Boga.

Zostaną użyte metody takie jak: praca w grupach, autoanaliza, ćwiczenia coachingowe, techniki twórcze (rysunek, kolaż). Podczas spotkań będziemy także wspólnie się modlić, a między nimi wykonywać konkretne zadania.

Warsztaty są przeznaczone dla osób pełnoletnich, w grupie jest maksymalnie 10 uczestników.

Prowadzenie: Monika (Styga) Chochla – chrześcijanin, psycholog, trener i coach (więcej tutaj)

Miejsce: Dom Diecezjalny TABOR, Rzeszów, ul. Połonińska 25

Daty: 6 poniedziałków od 15 lutego do 21 marca, godziny 18:00-21:00 (o 18:00 Msza Święta w kaplicy, od 18:30 warsztaty)

Koszt: 120 zł (w cenie zawarte są warsztaty, materiały dla uczestników, drobny poczęstunek: napoje, kawa/herbata, przekąski)

Zapisy poprzez formularz internetowy: KLIKNIJ

Program sześciu spotkań:

Spotkanie 1 – 15.II – wprowadzenie w warsztaty „Penuel: miejsce przemiany serca”

Spotkanie 2 –22.II – zrozumienie mojej przeszłości

Spotkanie 3 – 29.II – Bóg walczący o moje serce i moje obrazy Boga

Spotkanie 4 – 7.III – kim jestem? Poczucie własnej wartości

Spotkanie 5 – 14.III – moje nowe imię, czyli odkrycie Bożej prawdy o mnie

Spotkanie 6 – 21.III – moje powołanie i podsumowanie warsztatów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.