Penuel – miejsce przemiany serca

Są miejsca…

Są miejsca na mapie, których nigdy nie odwiedziliśmy. Są też takie, które znamy na wylot: drogę z pracy do domu, ogródek u babci, zakamarki naszego pokoju. Wiemy, w której przepastnej szufladzie znaleźć skarpetkę do pary. Znamy skrytkę w kuchni będącą schowkiem na słodycze. Wiemy, gdzie w naszym mieście najtaniej zrobić zakupy, czy w jakim miejscu na targu sprzedają najlepsze pomidory.

A czy równie dobrze znamy własne serca? Czy twoje serce jest miejscem dobrze ci znanym, bezpiecznym schronieniem, źródłem siły na kolejny dzień?

Gdzie jest twoje serce?

Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia: Serce jest mieszkaniem, w którym jestem, gdzie przebywam. Jest naszym ukrytym centrum, nieuchwytnym dla naszego rozumu ani dla innych; jedynie Duch Boży może je zgłębić i poznać. Jest ono miejscem decyzji w głębi naszych wewnętrznych dążeń. Jest miejscem prawdy, w którym wybieramy życie lub śmierć. Jest miejscem spotkania, albowiem nasze życie, ukształtowane na obraz Boży, ma charakter relacyjny: serce jest miejscem przymierza (KKK 2563). Tradycja duchowa Kościoła mówi także o „sercu”, w biblijnym sensie „głębi jestestwa”, gdzie osoba opowiada się za Bogiem lub przeciw Niemu (KKK 368).

Celem warsztatów jest przybliżenie się do własnego serca, do doświadczenia w nim uzdrawiającej miłości Boga, a przez to lepsze poznanie własnej wartości i większą akceptację samego siebie.

Dlaczego Penuel?

gustave dore

Podczas warsztatów będziemy rozważać biblijną scenę walki Jakuba z aniołem (Rdz 32,25-33), podczas której otrzymał nowe imię – Izrael. Jakub nazwał to miejsce walki Penuel, co w języku hebrajskim oznacza „twarzą w twarz z Bogiem” i „zwrócenie się do Boga”. Te warsztaty to okazja, by odnaleźć własne Penuel – miejsce walki z Bogiem, spotkania się z Nim twarzą w twarz, miejsce otrzymania od Boga nowego imienia.

 

 

 

Czy warsztaty Penuel są dla Ciebie?

Te warsztaty będą dla ciebie pomocą, jeśli:

 • Żyjesz z dnia na dzień bez większego celu, rzadko używając takich słów jak „serce”, „marzenia”, „pasja”, „powołanie” czy „sens”
 • Nie wierzysz w siebie, masz niskie poczucie własnej wartości i nie wiesz, jak to zmienić
 • Masz pragnienie, by pokochać siebie bardziej i w końcu być z siebie zadowolonym, bez perfekcjonizmu i ciągłego zasługiwania na czyjąś akceptację
 • Pragniesz doświadczyć bezwarunkowej miłości i zatrzymać ją na dłużej
 • Chcesz zacząć żyć według tego, do czego powołuje cię Bóg
 • Marzysz o życiu pełnią życia, bez ciężarów z przeszłości i lęku o to, co nadejdzie
 • Chcesz spotkać Boga Żywego, ale kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać

To już kolejna edycja warsztatów, które są eksperymentem: daję się kierować Duchowi Świętemu, który „wieje kędy chce”. On też mi podpowiada, że możesz zyskać wszystko, a stracić jedno: pozorny, święty spokój. Jest duża szansa, że poznasz lepiej siebie, że zbliżysz się chociaż odrobinę do Boga, że poznasz nowych ludzi, spojrzysz na rzeczywistość inaczej. A może doświadczysz przemiany serca i odkryjesz swoje nowe imię?

Co mówią uczestnicy poprzednich dziewięciu edycji?

 • „Cenną rzeczą był dla mnie fakt, że „warstwa psychologiczna” warsztatów była bardzo zdroworozsądkowa i oparta na Słowie Bożym. Poznałem parę praktycznych narzędzi, które wykorzystam w swojej działalności zawodowej czy społecznej.” (Szczepan)
 • „Wspaniałe warsztaty – mnóstwo wiedzy i możliwości poznania wielu spraw dotychczas zakrytych (albo raczej spraw, na które nie zwracałem uwagi). Po czymś takim naprawdę można zmienić swoje myślenie i postępowanie.” (Dawid)
 • „Warsztaty były dla mnie bardzo cenne i znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Zrozumiałam, że jestem Dzieckiem Bożym i nie muszę zasługiwać na miłość. Poznałam moje błędne myślenie i sposoby wychodzenia z niego oraz akceptacji siebie.” (Beata)
 • „Bardziej poznałem Boga i to, jak On na mnie patrzy, że wcale nie jest taki surowy i że na dużo więcej mi pozwala, niż myślałem.” (A.)
 • „Nauczyłam się, że nikt nie przeżyje za mnie mojego życia i że warto marzyć.” (A.)
 • „Najcenniejsze było powrócenie do uświadomienia sobie, kim jestem, czym żyje moje serce, o czym dawno temu zapomniałam, czego nie robiłam i żyłam wbrew sobie. Nauczyłam się być odrobinę wyrozumialsza i rozumiejąca siebie.” (Basia)
 • „Nauczyłam się współpracować z Bogiem i Pismem Świętym przy odkrywaniu mojej drogi życiowej. Zależało mi na wzmocnieniu poczucia własnej wartości, utwierdzenia w pewnych przekonaniach co do moich działań i to otrzymałam.” (M.)
 • „Najcenniejsze było Słowo, które Bóg mówił do nas i które otwierało, a także wnikanie w siebie.” (K.)
 • „Nauczyłem się nazywać to, co czuję i co się dzieje dokoła mnie.” (J.)
 • „Te warsztaty wlały w moje serce nadzieję.” (E.)

Na czym polegają warsztaty Penuel?

rembrandt

 • Warsztaty obejmują siedem spotkań, podczas których będziemy rozważać historię walki Jakuba z aniołem odnosząc ja do własnego życia. Każde z nich ma swój temat przewodni i obejmuje lepsze poznanie swoich mocnych i słabych stron, odkrywanie swoich pragnień i powołania, przyjrzenie się przekonaniom o Bogu i świecie, a także szukanie odpowiedzi na pytanie o swoje imię i imię nadawane przez Boga.
 • „Penuel – weekend dla serca” to  weekendowa edycja oparta na programie 7 tygodniowych warsztatów. Powstała z myślą o tych, którzy czasowo nie są w stanie uczestniczyć w siedmiu spotkaniach raz w tygodniu, a potrzebują inaczej spojrzeć na siebie i zobaczyć siebie oczami Boga, dotknąć swojego serca i złapać z nim na nowo kontakt. Jest to także opcja skorzystania z warsztatów dla osób z innych miast niż Kraków i Rzeszów.
 • Zostaną użyte metody takie jak: praca w grupach, autoanaliza, ćwiczenia coachingowe, techniki twórcze (rysunek, kolaż). Podczas spotkań będziemy także wspólnie się modlić, a między nimi wykonywać konkretne zadania.
 • Warsztaty są przeznaczone dla osób pełnoletnich, w grupie jest 8-12 uczestników. Między nami panuje atmosfera otwartości, każdy też dzieli się swoimi doświadczeniami. Można opowiedzieć o sobie tyle, ile się chce, a także pozwolić sobie na poznanie ciekawych ludzi!
 • Warsztaty siedmiotygodniowe odbywają się w Krakowie i Rzeszowie, weekendowe także w innych miastach. Zapisy są możliwe przez formularz internetowy zamieszczony poniżej. Jeśli podana kwota jest dla ciebie za wysoka, zaznacz to w formularzu: co jakiś czas odbywają się darmowe warsztaty 🙂

 

Aktualnie nie planuję nowych terminów, bo spodziewam się Dziecka 🙂 Aby zapisać się na listę zainteresowanych 10. edycją warsztatów, wypełnij poniższy formularz internetowy: KLIKNIJ

 

Program siedmiu spotkań warsztatów Penuel:

Spotkanie 1 – wprowadzenie w warsztaty „Penuel: miejsce przemiany serca”

Spotkanie 2 – Jabbok – zrozumienie mojej przeszłości

Spotkanie 3 – Bóg walczący o moje serce i moje obrazy Boga

Spotkanie 4 – moje imię – kim jestem? co noszę w sobie?

Spotkanie 5 – mój dobytek – wewnętrzny krytyk i moje przekonania

Spotkanie 6 – moje nowe imię, czyli odkrycie Bożej prawdy o mnie

Spotkanie 7 – moje powołanie i podsumowanie warsztatów

 

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do mnie: monika@chcemisie.com.pl

 

  • Gocha, 27 października 2015, 08:12

  Odpowiedz

  Świetny pomysł i jestem przekonana, że warsztaty są bardzo potrzebne.
  Tempo życia jest tak ogromne, ze nie ma kiedy się zastanowić nad jego sensem i wolą Bożą w nim…,

   • Monika, 28 października 2015, 00:44
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję Gosiu za opinię! Też uważam, że warto się zatrzymać i dać Bogu przestrzeń na działanie w nas. Zrobić Mu miejsce 🙂

  • Julka, 30 stycznia 2016, 08:31

  Odpowiedz

  Duchowość w połączeniu z wiedzą psychologiczną- świetny pomysł. Myślę, że kto pozna swoje serce, ma szansę poznać siebie, a przede wszystkim zbliżyć się do Boga.

   • Monika, 3 lutego 2016, 13:18
   • Autor

   Odpowiedz

   Nie bez powodu serce jest nazywane miejscem spotkania i głębią jestestwa. Jego poznanie otwiera nas na boga i pokazuje, co nas jeszcze oddziela, blokuje, ogranicza. Warto wejść na tę drogę poznawania siebie i swojego serca, a przez to Boga 🙂

  • Piotr, 4 lutego 2016, 00:55

  Odpowiedz

  Zapraszam do Krakowa 🙂

   • Monika, 5 lutego 2016, 09:20
   • Autor

   Odpowiedz

   Niebawem 🙂

  • Szczepan, 21 marca 2016, 23:12

  Odpowiedz

  Jaka jest moja misja? Czy mam w sobie to czego potrzebuję by się powiodła? Gdzie jest ukryta moja siła a gdzie słabość? Jak na moją misję zareaguje „System”? 😉
  Odpowiedzi na te pytania są o wiele prostsze po tych warsztatach. I ta za to Moniko serdecznie Ci dziękuję.

   • Monika, 22 marca 2016, 18:38
   • Autor

   Odpowiedz

   🙂 ja również dziękuję!

  • Prosty czlowiek ze wsi, 4 kwietnia 2016, 19:37

  Odpowiedz

  Kreatywność kwitnie Monia Tak trzymaj!

   • Monika, 5 kwietnia 2016, 08:04
   • Autor

   Odpowiedz

   Dzięki Michał, inspirujesz mnie, to kwitnie 😀

  • Basia, 13 czerwca 2016, 21:06

  Odpowiedz

  Bardzo dziękuję za weekend spędzony z Penuelem. Pomogłaś mi na nowo odkryć miłość Pana Boga do mnie. Od Chrztu Św. kiedy stałam się Dzieckiem Bożym mogę żyć pełniej, iść dalej i wzrastać… Bóg nie mówi „zostań taka jaka jesteś” ale zaprasza do zmiany, by pójść tam dokąd nogi mnie poniosą… Bardzo dziękuję Ci za to, co robisz i życzę wszelkiego dobra by pomnażało się jeszcze bardziej… Basia

  1. Odpowiedz

   Dziękuję Basiu! Również jestem Bogu wdzięczna za to, że mogłam Ciebie poznać. Bardzo serdecznie i ciepło pozdrawiam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.