Penuel – miejsce przemiany serca

Są miejsca…

Są miejsca na mapie, których nigdy nie odwiedziliśmy. Są też takie, które znamy na wylot: drogę z pracy do domu, ogródek u babci, zakamarki naszego pokoju. Wiemy, w której przepastnej szufladzie znaleźć skarpetkę do pary. Znamy skrytkę w kuchni będącą schowkiem na słodycze. Wiemy, gdzie w naszym mieście najtaniej zrobić zakupy, czy w jakim miejscu na targu sprzedają najlepsze pomidory.

A czy równie dobrze znamy własne serca? Czy twoje serce jest miejscem dobrze ci znanym, bezpiecznym schronieniem, źródłem siły na kolejny dzień?

Gdzie jest twoje serce?

Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia: Serce jest mieszkaniem, w którym jestem, gdzie przebywam. Jest naszym ukrytym centrum, nieuchwytnym dla naszego rozumu ani dla innych; jedynie Duch Boży może je zgłębić i poznać. Jest ono miejscem decyzji w głębi naszych wewnętrznych dążeń. Jest miejscem prawdy, w którym wybieramy życie lub śmierć. Jest miejscem spotkania, albowiem nasze życie, ukształtowane na obraz Boży, ma charakter relacyjny: serce jest miejscem przymierza (KKK 2563). Tradycja duchowa Kościoła mówi także o „sercu”, w biblijnym sensie „głębi jestestwa”, gdzie osoba opowiada się za Bogiem lub przeciw Niemu (KKK 368).

Celem warsztatów jest przybliżenie się do własnego serca, do doświadczenia w nim uzdrawiającej miłości Boga, a przez to lepsze poznanie własnej wartości i większą akceptację samego siebie.

Dlaczego Penuel?

gustave dore

Podczas warsztatów będziemy rozważać biblijną scenę walki Jakuba z aniołem (Rdz 32,25-33), podczas której otrzymał nowe imię – Izrael. Jakub nazwał to miejsce walki Penuel, co w języku hebrajskim oznacza „twarzą w twarz z Bogiem” i „zwrócenie się do Boga”. Te warsztaty to okazja, by odnaleźć własne Penuel – miejsce walki z Bogiem, spotkania się z Nim twarzą w twarz, miejsce otrzymania od Boga nowego imienia.

To warsztaty o wewnętrznej pracy ze swoimi przekonaniami, negatywnymi myślami, wstydem – wszystkim tym, co nie pozwala nam być dokładnie tym, kim naprawdę jesteśmy, według Bożego zamysłu. O odkrywaniu siebie, o spotkaniu z samym sobą, z tym, co trudne i dobre, co umyka w codzienności. Są też spotkaniem z miłością Boga, która ma moc zmieniania serca.

Co to oznacza w praktyce? Czym się tu będziemy zajmować?

Program warsztatów „Penuel – miejsce przemiany serca” to unikalne połączenie wiary w słowa Pisma Świętego i narzędzi psychologicznych, które sprzyjają lepszemu poznaniu siebie i zrozumieniu tego, jak działają nasze umysły, skąd się biorą myśli i emocje, jak można siebie zmieniać. Podczas 7 spotkań (lub weekendu wspólnej pracy) przyglądamy się takim tematom, jak:

 • moja historia i moja przeszłość
 • poznawanie swoich cech i tego, jak opisujemy siebie
 • obrazy Boga i to, jak one wpływają na moje postrzeganie Bożej miłości
 • co wiem o sobie i na ile sposobów mogę siebie opisać, jak o sobie myślę, jak w odkrywaniu prawdy o nas może pomóc informacja zwrotna od innych oraz kontakt z Bogiem
 • czym jest wstyd i co on nam robi, jak się przed nim chronimy i jakie to ma konsekwencje dla naszego zdrowia i relacji
 • kim jest krytyk wewnętrzny i jak można z nim pracować, by mniej ufać jego słowom, a bardziej temu, kim naprawdę jesteśmy
 • zdrowe myślenie w nurcie Racjonalnej Terapii Zachowania: jak pracować z przekonaniami, które mogą nam utrudniać rozwój
 • skąd się biorą emocje i co warto o nich wiedzieć
 • jak widzimy swoją przyszłość

Czy warsztaty Penuel są dla Ciebie?

Te warsztaty będą dla ciebie pomocą, jeśli:

 • Żyjesz z dnia na dzień bez większego celu, rzadko używając takich słów jak „serce”, „marzenia”, „pasja”, „powołanie” czy „sens”
 • Nie wierzysz w siebie, masz niskie poczucie własnej wartości i nie wiesz, jak to zmienić
 • Masz pragnienie, by pokochać siebie bardziej i w końcu być z siebie zadowolonym, bez perfekcjonizmu i ciągłego zasługiwania na czyjąś akceptację
 • Pragniesz doświadczyć bezwarunkowej miłości i zatrzymać ją na dłużej
 • Chcesz zacząć żyć według tego, do czego powołuje cię Bóg
 • Marzysz o życiu pełnią życia, bez ciężarów z przeszłości i lęku o to, co nadejdzie
 • Chcesz spotkać Boga Żywego, ale kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać

To już kolejna edycja warsztatów, które są eksperymentem: daję się kierować Duchowi Świętemu, który „wieje kędy chce”. On też mi podpowiada, że możesz zyskać wszystko, a stracić jedno: pozorny, święty spokój. Jest duża szansa, że poznasz lepiej siebie, że zbliżysz się chociaż odrobinę do Boga, że poznasz nowych ludzi, spojrzysz na rzeczywistość inaczej. A może doświadczysz przemiany serca i odkryjesz swoje nowe imię?

Co mówią uczestnicy poprzednich trzynastu edycji?

 • „Cenną rzeczą był dla mnie fakt, że „warstwa psychologiczna” warsztatów była bardzo zdroworozsądkowa i oparta na Słowie Bożym. Poznałem parę praktycznych narzędzi, które wykorzystam w swojej działalności zawodowej czy społecznej.” (Szczepan)
 • „Wspaniałe warsztaty – mnóstwo wiedzy i możliwości poznania wielu spraw dotychczas zakrytych (albo raczej spraw, na które nie zwracałem uwagi). Po czymś takim naprawdę można zmienić swoje myślenie i postępowanie.” (Dawid)
 • „Warsztaty były dla mnie bardzo cenne i znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Zrozumiałam, że jestem Dzieckiem Bożym i nie muszę zasługiwać na miłość. Poznałam moje błędne myślenie i sposoby wychodzenia z niego oraz akceptacji siebie.” (Beata)
 • „Bardziej poznałem Boga i to, jak On na mnie patrzy, że wcale nie jest taki surowy i że na dużo więcej mi pozwala, niż myślałem.” (A.)
 • „Nauczyłam się, że nikt nie przeżyje za mnie mojego życia i że warto marzyć.” (A.)
 • „Najcenniejsze było powrócenie do uświadomienia sobie, kim jestem, czym żyje moje serce, o czym dawno temu zapomniałam, czego nie robiłam i żyłam wbrew sobie. Nauczyłam się być odrobinę wyrozumialsza i rozumiejąca siebie.” (Basia)
 • „Nauczyłam się współpracować z Bogiem i Pismem Świętym przy odkrywaniu mojej drogi życiowej. Zależało mi na wzmocnieniu poczucia własnej wartości, utwierdzenia w pewnych przekonaniach co do moich działań i to otrzymałam.” (M.)
 • „Najcenniejsze było Słowo, które Bóg mówił do nas i które otwierało, a także wnikanie w siebie.” (K.)
 • „Nauczyłem się nazywać to, co czuję i co się dzieje dokoła mnie.” (J.)
 • „Te warsztaty wlały w moje serce nadzieję.” (E.)
 • „Polecam, bo warsztaty te są prawdziwą podróżą w głąb swojego serca. Warto tę podróż podjąć, by przemienić swoje myślenie, nastawienie i żyć pełniej.” (M.O.)
 • „Czasami Twoje przekonanie o świecie musi runąć i utonąć w gruzach. I wtedy zostaje się jakby z niczym. Bezbronnie stoi się na ściernisku. To sytuacja bolesna, krępująca i „po ludzku” myśląc STRASZNA, ale w gruncie rzeczy UZDRAWIAJĄCA. Tylko budując „na skale” mamy szansę wybudować trwałą i bezpieczną budowlę, ale też relację, inicjatywę, rodzinę… (w miejsce kropek można wpisać niemal wszystko, co wartościowe). Jeśli wcześniej budowało się „na skróty” albo według planu narysowanego niczym w krzywym zwierciadle, to stoi się teraz z nieużytecznym kolosem w przekonaniu, że inaczej po prostu nie można. Warsztaty „Penuel” pomagają wjechać na ten plac budowy z buldożerem i odważnie zniszczyć to, co przeszkadza. Monika Chochla pomaga przejść od błędnych przekonań o sobie do PRAWDY, która jest potrzebna do życia PEŁNIĄ. W zdrowiu psychicznym i Relacji przez wielkie „R”. Warsztaty „Penuel” pomagają rozpocząć proces kreowania swojej przyszłości i dają narzędzia do pracy z tym „nowym projektem”. Reszta oczywiście zależy od nas” (Ewa)

Na czym polegają warsztaty Penuel?

rembrandt

 • Warsztaty obejmują siedem spotkań, podczas których będziemy rozważać historię walki Jakuba z aniołem odnosząc ja do własnego życia. Każde z nich ma swój temat przewodni i obejmuje lepsze poznanie swoich mocnych i słabych stron, odkrywanie swoich pragnień i powołania, przyjrzenie się przekonaniom o Bogu i świecie, a także szukanie odpowiedzi na pytanie o swoje imię i imię nadawane przez Boga.
 • „Penuel – weekend dla serca” to  weekendowa edycja oparta na programie 7 tygodniowych warsztatów. Powstała z myślą o tych, którzy czasowo nie są w stanie uczestniczyć w siedmiu spotkaniach raz w tygodniu, a potrzebują inaczej spojrzeć na siebie i zobaczyć siebie oczami Boga, dotknąć swojego serca i złapać z nim na nowo kontakt. Jest to także opcja skorzystania z warsztatów dla osób z innych miast niż Kraków i Rzeszów.
 • Zostaną użyte metody takie jak: praca w grupach, autoanaliza, ćwiczenia coachingowe, techniki twórcze (rysunek, kolaż). Podczas spotkań będziemy także wspólnie się modlić, a między nimi wykonywać konkretne zadania.
 • Program jest oparty na opracowaniach fragmentu walki Jakuba z aniołem autorstwa Józefa Augustyna SJ, teorii Brene Brown, Racjonalnej Terapii Zachowania, wiedzy psychologicznej związanej z emocjami, modelu okna Johari, na ćwiczeniach coachingowych sprzyjających poznaniu siebie i metodach pracy z krytykiem wewnętrznym pochodzących z nurtu poznawczo-behawioralnego.
 • Warsztaty są przeznaczone dla osób pełnoletnich, bez górnej granicy wieku. W grupie jest 6-12 uczestników. Między nami panuje atmosfera otwartości, każdy też dzieli się swoimi doświadczeniami. Można opowiedzieć o sobie tyle, ile się chce, a także pozwolić sobie na poznanie ciekawych ludzi!
 • Warsztaty siedmiotygodniowe (stacjonarne) odbywają się aktualnie w Nowym Sączu, weekendowe także w innych miastach. Zapisy są możliwe przez formularz internetowy zamieszczony poniżej. Jeśli podana kwota jest dla ciebie za wysoka, zaznacz to w formularzu: co jakiś czas odbywają się darmowe warsztaty 🙂

 

 

Edycja 14. w Wielogłowach koło Nowego Sącza (2023, termin podam niebawem)

Prowadzenie: Monika Chochla – chrześcijanka, psycholożka, trenerka i coach (więcej tutaj)

Miejsce: sala przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielogłowach

Data: 7 spotkań co tydzień przez 7 tygodni – termin podam wkrótce. Godziny od 18:00 do 21:00 (18:00 Msza, od 18:45 warsztaty)

Koszt przy wcześniejszych zapisach: 450 zł osoby pracujące/ 400 zł studenci, absolwenci moich innych warsztatów i uczestnicy wyzwania #7pytańosens / #wyzwaniezaufanie (w cenie zawarte są warsztaty, materiały dla uczestników, możliwość indywidualnej konsultacji, drobny poczęstunek: napoje, kawa/herbata, przekąski)

Aby zapisać się na stacjonarną edycję warsztatów, wypełnij poniższy formularz internetowy: KLIKNIJ

 

Edycja 15. online (najwcześniej w 2023)

Prowadzenie: Monika Chochla – chrześcijanka, psycholożka, trenerka i coach (więcej tutaj)

Formuła: spotykamy się w małej grupie na MS Teams. Treści pozostają te same, zmienia się jedynie forma niektórych ćwiczeń czy użyte narzędzia, tak, by były możliwe do wykonania zdalnie. Aby wziąć udział w warsztatach, potrzebujesz sprawnego komputera, kamerki, słuchawek i mikrofonu oraz dobrego dostępu do internetu.

Data: 7 spotkań co tydzień przez 7 tygodni. Spotkania odbywają się w godzinach 18:00 – 20:00.

Koszt: przy wcześniejszych 450 zł osoby pracujące/ 400 zł studenci, absolwenci moich innych warsztatów i uczestnicy wyzwania #7pytańosens / #wyzwaniezaufanie (w cenie zawarte są warsztaty, materiały dla uczestników, możliwość indywidualnej konsultacji, mailowy kontakt ze mną podczas trwania edycji)

przy późniejszych zapisach 490 zł osoby pracujące/ 440 zł studenci, absolwenci moich innych warsztatów i uczestnicy wyzwania #7pytańosens / #wyzwaniezaufanie (w cenie zawarte są warsztaty, materiały dla uczestników, możliwość indywidualnej konsultacji, mailowy kontakt ze mną podczas trwania edycji)

Aby zapisać się na warsztaty online, wypełnij poniższy formularz internetowy: KLIKNIJ

 

Program siedmiu spotkań warsztatów Penuel:

Spotkanie 1 – wprowadzenie w warsztaty „Penuel: miejsce przemiany serca”

Spotkanie 2 – Jabbok – zrozumienie mojej przeszłości

Spotkanie 3 – Bóg walczący o moje serce i moje obrazy Boga

Spotkanie 4 – moje imię – kim jestem? co noszę w sobie?

Spotkanie 5 – mój dobytek – moje przekonania, emocje i wewnętrzny krytyk

Spotkanie 6 – moje nowe imię, czyli kim jestem według Boga?

Spotkanie 7 – moje powołanie i podsumowanie warsztatów

 

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do mnie: monika@chcemisie.com.pl

 

  • Gocha, 27 października 2015, 08:12

  Odpowiedz

  Świetny pomysł i jestem przekonana, że warsztaty są bardzo potrzebne.
  Tempo życia jest tak ogromne, ze nie ma kiedy się zastanowić nad jego sensem i wolą Bożą w nim…,

   • Monika, 28 października 2015, 00:44
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję Gosiu za opinię! Też uważam, że warto się zatrzymać i dać Bogu przestrzeń na działanie w nas. Zrobić Mu miejsce 🙂

  • Julka, 30 stycznia 2016, 08:31

  Odpowiedz

  Duchowość w połączeniu z wiedzą psychologiczną- świetny pomysł. Myślę, że kto pozna swoje serce, ma szansę poznać siebie, a przede wszystkim zbliżyć się do Boga.

   • Monika, 3 lutego 2016, 13:18
   • Autor

   Odpowiedz

   Nie bez powodu serce jest nazywane miejscem spotkania i głębią jestestwa. Jego poznanie otwiera nas na boga i pokazuje, co nas jeszcze oddziela, blokuje, ogranicza. Warto wejść na tę drogę poznawania siebie i swojego serca, a przez to Boga 🙂

  • Piotr, 4 lutego 2016, 00:55

  Odpowiedz

  Zapraszam do Krakowa 🙂

   • Monika, 5 lutego 2016, 09:20
   • Autor

   Odpowiedz

   Niebawem 🙂

  • Szczepan, 21 marca 2016, 23:12

  Odpowiedz

  Jaka jest moja misja? Czy mam w sobie to czego potrzebuję by się powiodła? Gdzie jest ukryta moja siła a gdzie słabość? Jak na moją misję zareaguje „System”? 😉
  Odpowiedzi na te pytania są o wiele prostsze po tych warsztatach. I ta za to Moniko serdecznie Ci dziękuję.

   • Monika, 22 marca 2016, 18:38
   • Autor

   Odpowiedz

   🙂 ja również dziękuję!

  • Prosty czlowiek ze wsi, 4 kwietnia 2016, 19:37

  Odpowiedz

  Kreatywność kwitnie Monia Tak trzymaj!

   • Monika, 5 kwietnia 2016, 08:04
   • Autor

   Odpowiedz

   Dzięki Michał, inspirujesz mnie, to kwitnie 😀

  • Basia, 13 czerwca 2016, 21:06

  Odpowiedz

  Bardzo dziękuję za weekend spędzony z Penuelem. Pomogłaś mi na nowo odkryć miłość Pana Boga do mnie. Od Chrztu Św. kiedy stałam się Dzieckiem Bożym mogę żyć pełniej, iść dalej i wzrastać… Bóg nie mówi „zostań taka jaka jesteś” ale zaprasza do zmiany, by pójść tam dokąd nogi mnie poniosą… Bardzo dziękuję Ci za to, co robisz i życzę wszelkiego dobra by pomnażało się jeszcze bardziej… Basia

  1. Odpowiedz

   Dziękuję Basiu! Również jestem Bogu wdzięczna za to, że mogłam Ciebie poznać. Bardzo serdecznie i ciepło pozdrawiam! 🙂

  • Kasia, 19 października 2020, 14:09

  Odpowiedz

  Szczerze mam nadzieję, że te warsztaty będą też online!

   • Monika, 5 listopada 2020, 09:56
   • Autor

   Odpowiedz

   już niedługo to ogłoszę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.